خطری خطرناکتر از جنگ/ نقش دولت در تراریخته

علی کشتدار، استاد دانشگاه آزاد تویسرکان در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی استادنیوز درباره آسیب های محصولات تراریخته بر روی جامعه خاطرنشان کرد: خطر محصولات تراریخته از خطر جنگ بیشتر است. چون مسئله تغییر بافت تغذیه مردم از محصولات طبیعی به محصولات تراریخته است که سلامت این امت و مردم را به چالش می‌کشد. مسئله تراریخته‌ها یک نوع دشمنی و طراحی جدید محسوب می‌شود. اگر تراریخته اجرا شود آینده کشور با خطری به مراتب بدتر از خطر کنترل جمعیت روبرو می شود! چون قرار است جمعیت از طریق غذا، فلج شود!

وی افزود: البته در زمینه تراریخته دولت نیز نقش دارد. برای نمونه در اوج مباحثات برجام آقای کنت مایکل کوئین پرزیدنت جایزه جهانی غذا به ایران آمده و با مسئولین وقت پژوهشکده بیوتکنولوژی و وزیر کشاورزی دولت یازدهم دیدار داشته است، این فرد وابسته امنیتی آمریکا و زیرمجموعه تحقیقاتی، پژوهشی بنیاد راکفلرها که جزء ابر صهیونیست‌های دنیا است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: غذا باید سالم باشد. اشکال اصلی تراریخته‌ها این است که صورت نوعیه موجودات را که خدا به آن ها داده را به هم می‌زنند. افراد به وسیله تراریخته محصولات را دست‌کاری ژنتیکی می‌کنند. اگر مسئله تراریخته‌ها مصداق تغییر صورت نوعیه باشد در این صورت مزاج تغییر می‌کند و اگر مزاج تغییر پیدا کرد مشکلات جسمی و روحی به وجود می آید.

وی اضافه کرد: البته عده زیادی با تراریخته موافق هستند ولی احراز سلامت تراریخته‌ها امکان‌پذیر است؟ در صورت امکان آیا لوازم احراز سلامت تراریخته‌ها در شرایط فعلی موجود است یا خیر؟ باید نظام ملی احراز سلامت تراریخته‌ها در ایران وجود داشته باشد. یعنی یک مجموعه‌های تحقیقاتی وجود داشته باشد که آنها ارزیابی کنند. در حالی که چنین چیزی وجود ندارد. خود کسی که تراریخته‌ها را تولید می‌کند می‌گوید تراریخته‌ها سالم هستند.

کشدار عنوان کرد: البته ما مخالف بالا بردن تولید محصول نیستیم و نمی گوییم چنین محصولاتی به سفره مردم راه پیدا نکند بلکه کنشگران بیوتکنولوژی باید فرآیندهای ردیابی محصولات تراریخته را تقویت کنند. چون بیوتروریسم توسط تراریخته اتفاق می‌افتد و خیلی سخت است که شما تشخیص دهید محصولی تراریخته هست یا نه؟ پس اگر کنشگران بیوتکنولوژی در حوزه کشف تهدیدات کشور متمرکز شوند، خدمت بیشتری به مردم کرده‌اند تا اینکه در حوزه امنیت غذایی متمرکز شوند.

این کارشناس مواد غذایی در پایان خاطرنشان کرد: کشت محصولات تراریخته موجب آلودگی ژنی دیگر گیاهان و محصولات می شود به دلیل اینکه تراریخته ها طبیعی نیستند و می توانند محیط را به ژن های جدید آلوده کنند. در این زمینه باید تحقیقات درستی صورت گیرد و این را بدانیم با یک آزمایش ۹۰ روزه نمی توان فهمید آیا محصول سرطان زایی دارد یا خیر. همچنین اغلب محصولات تراریخته در بیشتر افراد واکنش آلرژیک ایجاد می کند. وقتی ۳۸ کشور کشت محصولات را متوقف کرده اند چرا ما باید آزمایشگاهی برای شرکت های تولید کننده تراریخته ها باشیم.

/ 0 نظر / 95 بازدید